Select Page

Pyrzowice – Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Dworcowe Jasełka

Zaczęło się od św. Franciszka z Asyżu, który w Średniowieczu chciał unaocznić ówczesnym ludziom realia przyjścia Zbawiciela na świat. W Polsce nadano im nazwę: „jasełek”, która odsyła do staropolskiego jasła – „drabinki zbitej z desek, służącej do zakładania paszy dla bydła”, czyli żłobu.

Pierwotnie odgrywano jasełka w kościołach i przy klasztorach. Gdy zaczęto je wzbogacać wątkami literackimi, opuściły one progi świątyń, aby wejść w lud. Jasełka – począwszy od XV wieku – wpisały się w polską tradycję, kultywowaną w szkole i po domach. Odtwarzanie historii zbawienia sprzed 2 tys. lat to niezapomniana lekcja poglądowa – wzmocniona przeżyciem emocjonalnym – opowiadająca o realiach narodzin Syna Bożego. Naszemu dzieciństwu towarzyszyły role Rodziny z Nazaretu, królów, pasterzy, tudzież zwierzątek ze stajenki czy świata duchów (pięknych i dobrych aniołów, ale też i tych złych). W ten sposób nie tylko poznawano świętą historię, ale i było się niejako jej uczestnikiem. Nawet z pozycji widza.

Cel, jaki współczesna sztuka sobie stawia, to ekstrawagancja i szokowanie. Wydaje się, że teatr już dawno zerwał z tradycją. Stąd Autorka scenariusza „Jasełek dworcowych” postanowiła przenieść akcję we współczesność, kiedy w Wigilię trójka bezdomnych koczuje na dworcu kolejowym nie oczekując, że w tym właśnie dniu spotka ich coś dobrego ….

Tradycyjny schemat teatralnych jasełek zostaje przekroczony w kierunku bożonarodzeniowego misterium, czyli tajemnicy Wcielenia. Wobec tego wydarzenia trzeba osobiście zająć stanowisko, bo…

…..nie da się pozostać zdystansowanym obserwatorem, w którego gardle wzbiera coraz większe wzruszenie poprzez nasuwające się wspomnienia, skojarzenia czy tęsknoty. Stąd ukradkiem ocierane łzy, obok uśmiechu, który zakwita na twarzy. Ostatecznie okazuje się, że historia Dzieciątka Jezus to również i dziś wydarzenie wobec którego trzeba się jakoś określić. Pasterz i królowie szukali Mesjasza, Herod się Go lękał. Maryja prosiła, aby otworzyć serce na MIŁOŚĆ, a spiker dworcowy zachęcał by „wsiąść do pociągu Jezusa”.

Resztę refleksji dopowie doświadczenie każdego oglądającego „Dworcowe Jasełka”, które – 16.stycznia 2022 roku – w parafii Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach mieli okazję podziwiać parafianie i goście. W poszczególne role wcielili się uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej, którym serecznie dziękujemy za zaangażowanie.

A zainteresowanych zapraszamy do galerii zdjęć.

Autorka tekstu: Anna Gładkowska, katechetka w NSP w Pyrzowicach.

Galeria