Select Page

Pyrzowice – Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Konkurs na najpiękniejszą wielkanocną palmę

Podczas jednej z katechez parafialnych, w których od września uczestniczą Rodzice i dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej zrodził się pomysł na tzw. „otwartą lekcję religii”. Jej cel to: propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiadomości na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, a także wspólne, czyli rodzinne wykonanie palm, które wezmą udział w konkursie zorganizowanym na terenie parafii Nawiedzenia NMP, dzięki zgodzie i opiece Księdza Proboszcza, Mirosława Sołtyska, który czuwał nad jego prawidłowym przebiegiem. Konkurs stworzyłby okazję do międzypokoleniowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm.

Zgodnie z tradycją Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemkami biło się lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Palemki zatknięte za obraz lub włożone do wazonów, chroniły mieszkanie przed nieszczęściem.

6.kwietnia 2022 roku Pani Katechetka, Anna Gładkowska zaprosiła do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Rodziców dzieci komunijnych, by wspólnie z podekscytowanymi uczniami wykonać palmy. Lekcja upłynęła wśród uśmiechów, żartów i dobrej zabawy. Z kolei kilka dni później, w Niedzielę Palmową wszystkie palmy stanęły do boju o miano: tej najpiękniejszej. Wyboru dokonali parafianie, którzy po zakończonej Mszy świętej oddawali swoje głosy. Autorami zwycięskiej palmy wielkanocnej byli Państwo Ilona i Rafał Meiser wraz z synkiem Olkiem, którym serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w Wielki Piątek po zakończeniu Drogi Krzyżowej.

A co się stało z palmami? Te duże i małe będą zdobiły domy uczestników konkursu podczas Świąt Wielkanocnych.

Dla tych, którzy są bardzo ciekawi wspomnianej powyżej „otwartej lekcji religii” mamy galerię zdjęć, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

Autorka tekstu: Anna Gładkowska, katechetka w NSP w Pyrzowicach

Galeria