Select Page

Pyrzowice – Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Grób Pański

Dekoracja urządzana w wielkopiątkowy wieczór, najczęściej w specjalnie do tego przeznaczonej kaplicy, do której po Liturgii Męki Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament symbolizuje grób Pana Jezusa. Zwyczaj Grobów Pańskich jest reliktem średniowiecznych misteriów pasyjnych. Wiąże się również z wyprawami krzyżowymi. Kult Bożego Grobu propagowali w Europie szczególnie członkowie rycerskiego zakonu Bożogrobców.

Tradycja Grobów Pańskich żywa jest przede wszystkim w Polsce, Austrii i w Bawarii. Na przełomie XIX i XX w. groby przypominały nieruchome dekoracje teatralne. W Polsce po I Wojnie Światowej pojawiły się symbole narodowe i motywy aktualne, które zostały szczególnie uwydatnione podczas okupacji hitlerowskiej i w latach PRL.

Istnieje zwyczaj odwiedzania w Wielką Sobotę kościołów i krótkiej adoracji przy Grobach Pańskich.

Tegoroczny grób pański wykonany i projektowany przez: Agnieszkę. T, Marlenę S. i Michała C. stał się okazją do zadumy i refleksji w czasie modlitwy adoracyjnej w Wielki Piątek i Wielka Sobotę. Według zwyczaju dekoracja grobu może pozostać przez okres oktawy wielkanocnej.

Galeria