Select Page

Pyrzowice – Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Ojcowski Park Narodowy i uczniowie NSP z Pyrzowic

23.marca 2022 roku uczniowie z klas VII i VIII wraz z Księdzem Proboszczem, Mirosławem Sołtyskiem i Katechetką, Panią Anną Gładkowską wyruszyli na wyprawę do jednego z najpiękniejszych zakątków Małopolski – Ojcowskiego Parku Narodowego. Podróży towarzyszył radosny nastrój i podekscytowanie. Pogoda i humory dopisywały wszystkim, na niebie świeciło słońce. To był idealny dzień na piesze wycieczki pod okiem doświadczonego Przewodnika, od którego już w autokarze dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat Ojcowskiego Parku Narodowego, na przykład, że jest on najmniejszym polskim parkiem, bo aż 30. razy mniejszym od największego parku w Polsce, ale znajduje się w nim najwięcej gatunków roślin.

Po dotarciu na miejsce wspólnie wyruszyliśmy zwiedzać Dolinę Prądnika. Przespacerowaliśmy się szlakiem przez park zamkowy, wdrapaliśmy na Chełmową Górę prosto do największej jaskini w Ojcowskim Parku Narodowym – Groty Łokietka, w której było ciemno i zimno, a ze sklepienia od czasu do czasu kapała nam na głowy woda. Kierując się w stronę Bramy Krakowskiej podziwialiśmy piękne i oryginalne nacieki skalne, poznając przy okazji ciekawostki przyrodniczo – historyczne. W czasie spaceru zobaczyliśmy: pstrągarnię, Igłę Deotymy, Skałę Rękawicę oraz Źródełko Miłości.

Ostatnim punktem był Zamek w Pieskowej Skale, którego nazwa nie pochodzi wcale od pieska, a od imienia Piotr, które kiedyś wymawiano inaczej. Budowla znajduje się na wzniesieniu, z którego można podziwiać piękno okolicy. Maczuga Herkulesa i Kaplica na Wodzie były ostatnimi obiektami, które widzieliśmy zdążając na zasłużony obiad.

Do domu wróciliśmy wyczerpani, ale za to w doskonałych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami. Kolejny raz przekonaliśmy się jak piękny i różnorodny jest nasz kraj! Zapraszamy do galerii zdjęć.

Autorka tektu: Anna Gładkowska, katechetka w NSP w Pyrzowicach.

Galeria